Červenec 2012

Hraničář Halt

30. července 2012 v 21:55 Hraničářův učeň
Halt je jeden ze dvou hraničářů, kteří obnovyli sbor. Nepochází z Araluenu, ale je člen královského rodu z Clonmelu. Jeden z jeho mnoha úspěchů je převedení kavalerie přes potok a následné vedení v boji proti Morgarathovi. V bitvě byl lehce zraněn a jakmile se trochu zotavil vydal se za ženou seržanta, který mu zachránil život. Tu ale zabili útočníci. Halt se postaral o jejího syna Willa a poslal ho do opatrovny na hradě Redmontu. Měl dva učně: Gilana a Willa. Jednoho dne zradil krále, aby mohl zachránit svého učně. Při té záchraně zabránil Temudžajům v postupu a uzavřel smlouvu se skandijským oberjarlem Erakem. Podmračený hraničář si vzal lady Paulinu, vrchní diplomatku. Je členem krizového sboru a jedním z poradců krále. Přes všechy jeho úspěchy je nevelké postavy a šedivějící vlasy a vousy si zkracuje saxonským nožem. Toto je jen jeho stručný životopis a ještě mnohokrát zachránil království.

Genialita

30. července 2012 v 21:40 Téma týdne
Vnímání geniality je subjektivní.Když jsem byla malá a ještě jsem neměla bratra všichni ode mně očekávali, že budu genialní, protože nemám sourozence, který by byl místo mně. Po jeho narození ode mně očekávali genialitu jako od starší sestry. Když jsem chtěla nastoupit na gympl rodiče to nechtěli, protože pak nebudu mezi ostatními spolužáky vypadat chytře. Na gymplu po mně naopak nikdo nevyžadoval, abych byla přirozeně chytrá, ale pouze ve mně tu schopnost rozvíjeli. Se spolužáky jsem si přišla rovnocenná a líbilo se mi to. A opět zasáhly odiče nelíbily se jim moje známky(3krát 2). Opět po mně vyžadují zlepšení a genialitu, ale mně stačí toto. Nejsem žáný Aristoteles, Sokrates, Platon, Diogenes, ani žádný jiný filozof a proto tento článek nevypadá jako od génia. Nejsem génius.

Narnie-4.,5.díl

19. července 2012 v 19:57 O knihách
V první knize jsou sourozenci zpět z Narnie a mají se rozjet do rozdílných internátních škol. Najednou je něco odtáhne do Narnie. Zprvu neví, kde přesně jsou. Poví jim to až trpaslík, kterého zachrání. Dostali se na Cair Paravel, ale od jejich zmizení uběhlo mnoho let. Situce je v zemi kritická. Kouzelní tvorové se musí ukrývat a zemi vládne krutý král Miráz. Děti se snaží dostat k princi Kaspianovi, který vede odpor. Cestu jím pomůže najít až Aslan. Druhý den vyzvou krále na souboj. Ten zvrhne v bitvu, kterou vyhraje Narnie s pomocí najád. Aslan pošle Pevensiovy bránou z dřevěných kůlů zpět domů.
Tento příběh se týká pouze Lucinky a Edmunda. Ti jsou na návštěvě u Eustace, kterého nemají moc rádi. Spolu proniknou obrazem do Narnie a z moře je vytáhne princ Kaspian, ten se právě plaví zachránit 7 šlechticů. Zažijí mnoho dobrodružství, ale na jednom ostrově se protivný Eustace změní v draka. Byl chamtivý, tak ho stihl trest. Zachrání ho Aslan a od té doby je jako vyměněný. Nakonec se dostanou na konec světa, kde se vyplní věštba. Slaná voda je sladká. Děti z našeho světa se vrátí zpět domů.
Toto je jen stručný obsah děj, který nevystihuje krásu těchto knih.
P.S.Prosím pište komentáře i ke starším příspěvkům.

Hraničářův učeň-4.kapitola

19. července 2012 v 15:04 Hraničářův učeň-povídka
Will chvátal chodbou k baronovi Araldovi předtím se rozhodl, co musí udělat, teď to musí sdělit baronovi. Měl z toho trochu strach, ale přesto věděl, že to musí udělat. Otevřel dveře a slušně pozdravil, věděl, že v tuhle chvíli se to hodí. Stručně mu přednesl svůj plán. Obával se, že baron Arald nebude souhlasit, ale nenával to na sobě znát. To se naučil už když byl ještě učeň u Halta.Byl velmi překvapen, když mu baron Arald řekl:,, Myslím, že to bude pro ni bude nejlepší. Všichni ji mají rádi, ale ne jako kamarádku, spíš k ní vzhlíží.Proveď to dnes v noci." Will tedy odešel.
Večer Will čekal na až bude těsně před střídáním stráží a až budou dohořívat pochodně. V tuto chvíli si připomněl, jak po dni vybírání čekal na místě jen kousek odtud a ve stejný čas. Vzpomněl si jak byl tehdy nervózní a jak se rozhodoval jestli to má udělat. Ani teď si nebyl jist. Všude byla tma a po hradbách přecházeli strážní. To by mu až tak nevadilo, protože je přece hraničář a ti jsou na podobnou situaci zvyklí. Spíše mu vadil, ten důvod. Nakonec se rozhoupal a blížil se směrem ke zdi hradní opatrovny. Využíval pohybů stínů a tak byl pro netrénované oko téměř neviditelný. Po zdi vylezl jako pavouk a opět si uvědomil jak je tato noc podobna té před několika lety. Vplížil se do dívčí ložnice, kde ještě nikdy nebyl. Chvíli hledal správnou postel a když jí našel poklepal dívce na rameno a ta se ihned vzbudila a chytla ho za ruku. Mírně jí setřásl a zašeptal:,,Pojď se mnou, sbal si všechny důležité věci a žádné diskuze." ,,Ale já..." odporovala Ettelwen ,,Řekl jsem žádné diskuze, tak žádné diskuze." Rychle se sbalila a Will jí tlumok vytrhl. Snažil se chovat nepřátelsky, aby zakryl úžas, nerozhodnost a všechny ostatní emoce. Povzbuzoval ji ostrými, ale tichými slovy, takže se brzy dostali k lesní chatě. Když se přiblížili pouze nepřítomně prohodil: ,, Cuku to je v pořádku." Ettelwen vykulila oči a uchváceně řekla : ,,Tak ty jsi ten slavný hraničář Will Dohoda, ten co zničil Morgarathův most" ,,Jo to jsem já a sedni si támhle ke stolu a poslouchej. Jinak..." Dívka si sedla na židli ustolu a vypadala trošku zaraženě. Co asi po mně chce, provedla jsem něco? říkala si.Čekala kde co, ale toto opravdu ne. Will se posadil na druhou židli a dal se do řeči:,, Odvedl jsem tě sem, protože chci, aby jses stala mou učenkyní. Budeš první dívkou v našem sboru." Ale proč já. Já nechci mít nic společného s černou magii."Reagovala dívka. Pamatuješ si na ten den s tou šiškou už tehdy jsi prokázala jisté schopnosti. Anavíc naše umění nemá s magii nic společného je to jen tvrdá řehole. řekl už mírným hlasem pŘIJÍMÁŠ TEDY?" tAK tedy DOBŘE ODPOVĚDĚLA mu Ettelwen. Ukázal jí její pokoj a poslal jí spát.

Narnie-3.díl

17. července 2012 v 13:57 O knihách
Šasta žije v Kalormenu, ale nevypadá jako Kalormeňan. Jednoho dne vyslechne jak ,,otec" povídá tarkínovi, jak Šastu našel. Šasta pro to uteče na tarkínově mluvícím koni Brí z Narnie.Prchají, ale cestou se spojí s dívkou Aravis, která je taky na útěku, protože jí otec chce provdat za někoho koho nemiluje. Dostanou se až do Tašbánu, kde zjistí že na Narnii chce Kalormen zaútočit. V tu chvíli začína zběsilá jízda, kterou ukončí lev, který poraní Aravis. Šasta proto utíká dál sám , vš e králi Archenlandu vylíčí a dostane se až do Narnie, kde varuje královnu Lucii. V rozhodující bitvě Šásta taky bojuje a přežije. Podaří se mu ale zjistit kdo je jeho otec?

Hraničář Will Dohoda

17. července 2012 v 11:13 Hraničářův učeň
Will žije skoro od narození v opatrovně na hradě Redmontu. Našli jej na prahu spolu s lístkem, že jeho otec zemřel jako hrdina a jeho matka při porodu. Žije zde s Georgem, Allys, Jenny a Horácem.S Horácem se neustále perou a pořádají slovní potyčky.
Will se vždycky chtěl stát rytířem, ale kvůli malému vzrůstu ho do bojové školy nepříjmou. Ten den tajemný hraničář Halt dá baronovi Araldovi papír, který se týká právě Willa. Will proto v noci vyleze na věž a když si chce papír přečíst, tak ho chytne Halt a odvede ho k baronovi. Ten ho nepotrestá, ale Willovi řekne, že ho tak Halt zkoušel a přijímá ho do učení.
Will zde musí zpočátku dělat domácí práce, ale poté dostane pláštěnku, nože, luk a především koně Cuka. Ten ho zachrání z nejedné šlamastyky. Will pstupně objevuje kouzlo hraničářského života a už jako učeň se vyznamená zabitím kalkara, zničením mostu přes Trhlinu, vytvořením lučištnického oddílu ve Skandii, vytvořením dohody míru mezi Skandii a Araluenem.Právě díky tomuto dobrodružství získá přezdívku Dohoda. Taky zachrání Eraka ze zajetí.
Když se stane plnohodnotným hraničářem dostane na starost léno Seacliff. To je ospalé a nic moc se tady neděje. Později se dostane do speciální skupiny, která řeší problémy především v zahraničí.
Willovi vždy pomáhají jeho přátelé: učitel Halt, bývalý učeň jeho učitel Gilan, princezna Kasandra, bývalý nepřítel Horác, jeho dívka Allys...

Optimismus

16. července 2012 v 10:38
"Pesimista vidí obtíž při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži."
Winston Churchill
Kde není optimismus tam se věcem nedaří. Anebo se daří podstatně hůře. Optimistické smýšlení je zkrátka důležité pokud chcete žít život plný radosti, mít úspěch, zlomit špatné návyky anebo se naučit nějaké dobré co pomohou. Bez optimismu se hroutí motivace, hroutí se chuť cokoliv dokázat, hroutí se chuť do života. Jenže optimismu se někdy nedostává, co v takovou chvíli?
Možná jste v jádru optimističtí. Umíte být veselí, umíte dát optimistickou radu, umíte být šťastní a radovat se ze života. Ale když přijdou chvíle, chvíle starostí, chvíle smutku, chvíle, které člověk netouží v životě mít a přesto tu jsou, v tu chvíli vám může optimismus pěkně vyprchat. Přijdou problémy, přijde pocit neštěstí, přijdou třebas i deprese. A udržet v těchto chvílích optimismus je opravdu často velmi těžké. Vždyť to asi dobře znáte.
Možná jste zkoušeli někdy zlomit špatný návyk, třebas skončit s kouřením nebo s přejídáním. Možná jste zkoušeli začít cvičit a hned jste to přetáhli a ráno se vzbudili a tělo celé bolelo. Možná jste se s optimistickým nadšením rozhodli ráno brzy vstávat, ale když zazvonil budík a venku byla ještě tma a ta postel byla tak vyhřátá - vylézt ven z ní bylo samo peklo. V těchto a jiných chvílích je potřeba udržet si optimismus a nepodlehnout a nezkazit si náladu.

Dreamcast

16. července 2012 v 10:28 Hraničářův učeň
Halt
Jeremy Irons
Horác
Jake Abel
Baron Arald
Eric Bana
MorgarathBill Nighy

Chubb
Ray Winstone
Sir Rodney
Gerard Butler
Duncan
Robert Downey
Lady Paulina
Meryl Streep
Kassandra/Evanlyn
Sarah Bolger
Erak
Chris Hemsworth
Crowley
Grant Bowler
Ragnak
stellan skarsgård
Allys
Leven Rambin
Gilan
Hugh Dancyhughdancy09-7-31
A nakonec to nejlepší a zároveň nejtěžší:
Will Dohoda
Jean Baptiste Maunier

Citáty o snech

16. července 2012 v 9:30
Rozprostřel jsem své sny pod tvé nohy. Našlapuj lehce, protože šlapeš po mých snech.
Samuel Butler

Pouze sny, které se nikdy nevyplní, jsou věčné.
Jiří Žáček
Přejít ze sna do skutečnosti není tak těžké, je to jedna dvě a člověk se okamžitě přizpůsobí. Těžké je rozhodnout se opustit sen a vstoupit do skutečnosti. Vyžaduje to úžasnou sílu vůle a je to tím těžší, čím víc narostl sen.
Jean Dutourd

Ten, kdo krade naše sny, ten nás zabíjí.
Konfucius

Až se uskuteční sen, tak bude probuzení.
Bolek Polívka

Nevracej se ke starým napájedlům jenom pro vodu, čekají tam na tebe přátelé a sny.(AFRICKÉ PŘÍSLOVÍ)

I když žena a muž spí na jedné podušce, mají různé sny.(VIETNAMSKÉ PŘÍSLOVÍ)

Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost.
Karel Čapek


Sen o Bájných stvořeních

16. července 2012 v 9:24 Téma týdne
Opět jsem ve svém snu.Je to ale sen, jestliže vím, že jsem to já, jestliže vím, že je to sen? Ne.
Mysliím, že to není jen sen . Bude to něco jiného. To místo totiž poznávám čím dál lépe. Čím dál lépe chápu pravidla, jimiž se řídí. Můžu se hýbat. Přemisťovat. Ovládat své pohyby myslí. Začínám se ve svém vlastním snu probouzet. Jsem si jistá, že zakrátko budu moct i mluvit. Cítím to. Jsem o tom přesvědčena.
Jsem tam, kde už jsem jednou byla. Uprostřed tiché planiny. Vřesoviště. Písek. Ticho. Vím, že otočím-li se,bude tam stát. Vlk.
Otáčím se.
Je tu. Ano. Ale není sám. Vedle něho, jako šelma zavřená v kleci přechází chiméra. Je bílá. Až přechází zrak. Teď je tu tedy také. Proč? Prože jsem jí dnes viděla?
Protože jsme se k sobě přiblížily?
Obě stvoření si mě prohlížejí. Upřeně. Jako by chtěla upoutat mou pozornost. Otáčejí se. Musím za nimi. Jak jinak. Dovedou mě tam, kam mě dříve vedl vlk.
K lesu.
Les. Můj domov.
Procházím prostorem. Možná i časem. Pláň, nebe vše je teď mlhavé. Vzdálenostijako by se prodlužovaly. Sleduji je bez potíží. Vlka a chiméru. Stačí jít cestou, kterou mi ukazují Bájná stvoření.
Najednou jsou pryč. To místo poznávám snadno. Jsem u lesa. Je to tentýž les. Čekám. Vím, že tu nejsem náhodou. Na mýtině se rýsuje postava. Je to menší muž. Má delší bílý plnovous, zakulacené břicho na zádech nese nějaký nástroj, má na sobě drátěnou košili, u pasu meč a za kloboukem péro. Jde ke mně. Usmívá se. Poznává mně. Ovšem. Mluví, ale já ho pořád neslyším.
Natahuje ke mně ruku zavřenou v pěst. Něco v ní drží. Něco, co mi chce dát. Pořád ta samá věc, kterou jsem posledně neviděla.
Pomalu ke mně ruku natáčí. Rozevírá prsty.
Konečně jí vidím. Je to prsten. Zlatý prsten, do nějž je vyrytý jakýsi symbol. Vidím ho.
Muž mizí v lese. Je pryč.
Jsem zas sama. Ne, nejsem už sama. Existuje někdo,něco, co mě už dlouho sleduje. Ohrožuje.

Sen

13. července 2012 v 22:05 Téma týdne
Každý musí mít svůj sen jinak za ničím nejde a o nic se nesnaží. Kdo četl Hraničářova učně 3. díl tak asi ví o čem píši. Kdo nemá sen chová se jako v opojení hřejivé trávy. Chová se otupěle a nemá žádné vyhlídky. Nemusí jít o žádný velký sen, jako je záchraa planety a nebo aspoň české ekonomiky. Nemusí to být sen, který by rozhodl o jeho životě. Stačí malý sen např. jet na krátký výlet, zhubnout pár kilo.
Např. já chodím na gymnázium v Jihlavě, což byl můj sen již od 2. třídy. Stála jsem si za ním a teď jsem šťastná. Překonala jsem odpor rodičů, ale stálo to za to.
Rada na závěr:Sněte.

Bratrstvo-vyděděnci

10. července 2012 v 10:09 O knihách
Knihu napsal světoznámý spisovatel John Flanagan, ten je znám hlavně díky HU. Kniha vyšla tento rok a sežene ji už i v knihovnách. Mně se moc líbila a už se těším na další díl.
Vše začalo na jedné smolné výpravě. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale pak byl byl zabit Mikell. Jeho přítel Thorn později přišel oruku.
Syn zemřelého Hal Mikellson vyrůstal tedy bez otce, ale do jisté míry mu ho nahrazoval Thorn. Chlapec byl velmi chytrý a vynalézavý, ale všichni se mu posmíval, že má matku Araluenku. Měl však jenoho přítele Stiga. Jednou spolu vymysleli nové uspořádání plachet, které použili na Halovu loď Volavku. Tyto plachty umožňovaly plout více proti větru.
V16-ti letech jsou vybránido bratrstev, kde se mají účastnit výcvikua plnit úkoly. Hal je zvolen vůdcem, tak zvaným skirlem. Postupně se dostanou až k posledním úkolu, který vyhrají a díky tomu vyhrají celý výcvik. Mají hlídat nádherný a největší pokald Skandie, ale jestli uspějí si musíte přečíst sami.

Soutěž

9. července 2012 v 20:00
Organizuji menší soutěž pro všechny milovníky fantasy, nebo pro ty co rádi píšou příběhy. Pokud pro vás platí oboje tak je tato soutěž přímo pro vásSmějící se. Zadám obrázky a podle nich by se měl napsat příběh. Články posílejte na můj e-mail ( barapaulova@centrum.cz ). Nejlepší příběh/příběhy zveřejním. Na obrázcích 1,3,7,9,10je ta samá elfka. Nepodařilo se mi najít stejné elfky.Pište příběh v pořadí jak jdou obrázky.


Hobit

9. července 2012 v 18:18
Našla jsem soupis nejdůležitějších postav. Doufám, že se budou líbít. Je to z první části hobita, nevím jestli nechybí nějaké z druhé části.Režie je jako u pána prstenů Peter Jackson.
Herci
Martin Freeman - Bilbo Baggins
Elijah Wood - Frodo
Benedict Cumberbatch - Necromancer/Sauron
Luke Evans - Bard
Cate Blanchett - Galadriel
Orlando Bloom - Legolas
Hugo Weaving - Elrond
Evangeline Lilly - Tauriel
Andy Serkis - Gollum
Stephen Fry - Master of Laketown
Ian McKellen - Gandalf
Christopher Lee - Saruman
Richard Armitage - Thorin Oakenshield
Lee Pace - King Thranduil
Ian Holm - Old Bilbo
John Bell - Bain
Billy Connolly - Dain Ironfoot
Conan Stevens - Azog
Aidan Turner - Kili
Brian Blessed - King Dain
Bret McKenzie - Lindir
James Nesbitt - Bofur
Mikael Persbrandt - Beorn
Graham McTavish - Dwalin
Barry Humphries - Great Goblin
Dominic Keating - Galion
Ken Stott - Balin
Jed Brophy - Nori
Dean O'Gorman - Fili
Sylvester McCoy - Radagast
Jeffrey Thomas - King Thror
Craig Hall -Galion
Mark Hadlow -Dori
William Kircher -Bifur
John Callen -Oin
Peter Hambleton -Gloin
Michael Mizrahi- King Thrain
Ryan Gage- Alfrid
Ray Henwood -Net Mender
Kiran Shah -Goblin
Eric Vespe Fredegar Chubb
Tady máte český trailer k Hobitovi, ještě nevím jak se vkládají videa,tak tady máte alespoň odkaz. Součástí je i trpasličí písnička , která Bilba vylákala na cestu tam a zase zpátky. Překlad je použit přímo z knihy.
http://www.videacesky.cz/trailery-recenze-filmy/hobit-prvni-trailer
Taky přikládám nějaké obrázky
Trpaslíci po uprchnutí z věznění.Tajemství

2. července 2012 v 19:37 Téma týdne
Tajemství nás provází celým životem a dělí se na dvě skupiny. První je tajemství, které známe a nesmíme ho nikomu prozradit(např. kdo se líbí kámošce...) a druhé je tajemství, které se nikdy nedozvíme. U té druhé skupiny bych se ještě pozastavila.O těchto tajemstvích ví pouze Bůh. Tato tajemství nezná žádný člověk a některá ani nikdo nezjistí, proto se po nich lidé tolik pídí. Píší se onich knihy, točí filmy a vypráví příběhy. Tyto tajemství bývají často vymyšlená a vyvíjí se z nich fantasy knihy. Také se od nich celkově odvíjí lidská fantazie a touha po vědění. Je třeba pochopit, že Bůh a příroda jsou největší kouzelníci a ještě nás hodně překvapí.
Na závěr bych chtěla připomenout, že když nám někdo řekne tajemství je třeba ho udržet, jinak tomu dotyčnému hodně ublížíme.

Hraničářův učeň-3.kapitola

2. července 2012 v 8:54 Hraničářův učeň-povídka
Will se posadil na kámen uprostřed města, byl unaven, protože celý den sháněl informace o té tajemné dívce. Také se ho zmocňovalo zoufalství, přece ji nemohl přijmout do učení aniž by o ni něco věděl a vyptávat přímo jí se taky nemohl, nebo spíš nechtěl. Je přece hraničář a od těch se očekává, že ví vždycky všechno. Z klevetění babek z vesnice ho bolela hlava. Všechny se ho vyptávaly na spoustu věcí, nebo mu povídaly kdo si koho vzal, kdo umřel a podobně. Necítil se moc dobře, jelikož svou pláštěnku měl v tlumoku na zádech, učili ho totiž, že má důvěřovat pláštěnce, ale jak jí má důvěřovat, když jí nemá na sobě. Měl taky žízeň a tak se rozhodl,že se napije ze studně uprostřed náměstí.Když přišel blíž, uvědomil si, že zde není džber na vytáhnutí vody. Přemýšlel, dokud neuviděl asi o dva roky starší dívku. Usmál se na ní a poprosil ji o trochu vody. Ona mu odpověděla:,, Nechceš jít ke mně na malinovou šťávu a na mazanec.Je čerstvě upečený." Will to s vděkem přijal.
Vydali se úzkou pěšinkou kousek za město. Po chvíli přišli k malé chaloupce, z oken jí koukali peřiny. Už z dálky voněl mazanec. Will si poté pochutnal na jídle a šťáva ho osvěžila. Také si popovídal o obyčejných věcech a dozvěděl se věci, které se mu budou hodit. Na konci sebral odvahu a zeptal se jí na tajemnou dívku. Nejdřív se vykrucovala, ale pak jí přinutil. Pověděla mu:,, Ta dívka bydlí v Redmontské opatrovně, právě za devět dní ji čeká vybírání. Jak se jmenuje, to nevím. Znám ji a kamarádím se s ní. Je to ode mně zrada. Musím tě upozornit je sice mladší než ty, ale o to více nebezpečná a teď prosím odejdi."

Will sledoval děti z opatrovny, jak si hrají.Mezi nimi uviděl dívku, kterou hledal. Byla vyšší i než většina chlapců a opět si uvědomil, jak je hezká. Všiml si malého chlapce, který seděl opodál a hrálsi sám. Přiblížil se k němu zezadu a zakryl mu ústa rukou a zatáhl ho s sebou do lesíka. Řekl mu, ať nekřičí a nikomu ojejich setkání neřiká, že jinak ho bude strašit pomocí strašných kouzel. Musel se pousmát, když viděl, že mu chlapec věří. Tak se ho zeptal na jméno dívky. Chlapec mutiše pověděl: ,,Jmenuje se Etelwen a je jednou ze starších, máme jí všichni rádi. Prosím, neubližujte ji." Will chlapce propustil a rozhodl se, co udělá.